| EGR Valve Type | Poppet |
| Vacuum Port Diameter | 0.174 in |
| Operation Type | Electrical |
| EGR (Exhaust Gas Recirculation) Valve Operation Type | Vacuum Operated |
| Vacuum Port Size | 0.174 in |
| Contenidos del paquete | 1 válvula EGR |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| Mounting Hole Quantity | 2 |
| Tipo de operación de la válvula de recirculación de los gases de escape (EGR) | Accionado al vacío |
| Mounting Hardware Included | No |
| Operation | Vacuum |
| Mounting Type | Bolt On |
| Vacuum Port Quantity | 1 |
| Puerto de escape | Sí |
| Package Contents | 1 Egr Valve |
| Positive Or Negative Backpressure | Positive |
| Terminal Quantity | 0 |
| Connector Quantity | 0 |
| Exhaust Port | Yes |
| Tamaño del puerto de vacío | 0,174in |
| Part Terminology | Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve |