| Ball Joint Included | Yes |
| Adjusting Sleeve Included | No |
| Housing Material | Steel |
| Heavy Duty Supplier | Yes |
| End 2 Thread Diameter | 12 |
| Bolts Included | No |
| Washer Included | No |
| Center Mount Hole Quantity | 1 |
| Cantidad de orificios de montaje central | 1 ensamble de manguera del calentador |
| End 2 Thread Pitch | 1.75 |
| Cantidad de birlos de montaje central | 1 ensamble de manguera del calentador |
| Head Type | Smooth |
| Pre Greased | Yes |
| Tube Diameter | 18.68 |
| End 2 Type | Threaded |
| Roscas por pulgada del extremo 2 | 2mm |
| Color | Black |
| Stud Type | Threaded |
| Grade | Regular |
| Paso de rosca | 1.75 mm |
| Cone Outside Diameter | 12.6 |
| Adjustable | Yes |
| Weight | 1.52 lb |
| Stud Length | 25.67 |
| End 1 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| Boot Color | Black |
| Outside Diameter | 40.27 mm |
| Locking Nut Included | Yes |
| End 1 Attachment Type | Threaded |
| Tie Rod End Thread Diameter | 11/16 in |
| Grease Fitting Included | Yes |
| End 2 Thread Direction | Clockwise (Right) |
| End 1 Gender | Male |
| End 2 Gender | Male |
| Contenidos del paquete | 1 extremo del terminal de la dirección, 1 tuerca, 1 alemite |
| Center Mount Stud Quantity | 1 |
| Diámetro la rosca de extremo 2 | 12 mm |
| Package Contents | 1 Zerk Fitting |
| Diámetro la rosca de extremo 1 | 11/16in |
| Greasable | Yes |
| End 1 Thread Pitch | 18 |
| Castle Nut Included | No |
| Height | 93.13 |
| Finish | E-Coated |
| Width | 40.27 |
| End 2 Threads Per Inch | 2 mm |
| End 1 Thread Diameter | 0.688 |
| Bearing Material | Metal |
| End 2 Attachment Type | Threaded |
| Cotter Pin Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Material | Steel |
| Type | Straight |
| Length | 199 |
| Thread Pitch | 1.75 mm |
| Dust Boot | Yes |
| Espacio de la rosca del extremo 2 | 1.75 mm |
| Espacio de la rosca del extremo 1 | 18mm |
| Grade Type | Standard |
| Diámetro de la rosca de la terminal de la dirección | 11/16in |
| Part Terminology | Steering Tie Rod End |